Aktualności Drukuj

Uspokojenie ruchu przy ul. Grodzkiej - koncepcja zmian Miejskiego Inżyniera Ruchu

Uspokojenie ruchu przy ul. Grodzkiej - koncepcja zmian Miejskiego Inżyniera Ruchu Środa, 29 Sierpnia 2012

W związku z częstymi prośbami mieszkańców miasta o konsultacje w sprawie "dużych" zmian w organizacji ruchu już dziś testowo odniosę się do tych wniosków i udostępniam planowane zmiany na odcinku ul. Grodzkiej w Słupsku.

Sytuacja istniejąca

Wprowadzone w ubiegłym roku ograniczenia (prędkość, tonaż) zdały częściowy egzamin. Niestety szeroka jezdnia zachęca kierowców, do szybszej jazdy niż dozwolona, a także przez brak azylu wprowadza zagrożenie dla pieszych. Jednocześnie jak na Stare Miasto strefa ta posiada małą ilość miejsc postojowych.

Proponowane zmiany

Projekt jaki został stworzony zakłada zwężenie jezdni do 6,0m (zgodnych z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie). Zmianę sposobu parkowania z równoległego na skośny (wzdłuż budynku Grodzka 1) oraz równoczesne ze zwężeniem jezdni odgięcie toru jazdy. Dodatkowo celem zabezpieczenia pieszych planujemy wynieść azyl dla pieszych na wysokości Starego Rynku.

Co zyskujemy?

- zmniejszenie prędkości rzeczywistej pojazdów poprzez odgięcie toru jazdy;

- poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego (mniejsza prędkość, azyl);

- zmniejszony hałas drogowy, na który mają złożyć się dwa czynniki tj. odsunięcie ruchu od budynku o dodatkowe 5m oraz realne zmniejszenie prędkości (informacje w załączniku - tabelka zależności hałasu od prędkości)

- wzrost ilości miejsc parkingowych z około 9 do 19 (parkowanie pojazdów przodem do budynku).


Wszelkie pytania, sugestie, propozycje zmian do przedmiotowego projektu proszę kierować na maila mir@zimslupsk.com do końca września 2012 r.

Termin wprowadzenia zmian - po przeprowadzaniu konsultacji koncepcja zostanie przedstawiona do akceptacji Zespołowi ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Prezydencie Miasta Słupska (wdrożenie I kwartał 2013).

„Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013”